شهردار قزوین: شهرموزه قزوین نماد دیپلماسی فرهنگی بین شهرهای اسلامی خواهد بود
۴ام آذر ۱۳۹۶ موزیک

دکتر نصرتی، شهردار قزوین در دومین نشست هیات امنا و شورای عالی اجرایی موزه تاریخ تمدن جهان اسلام گفت هدف جمهوری اسلامی ایران از تاسیس موزه تاریخ تمدن جهان اسلام دیپلماسی شهری بوده که در این راستا بین ۱۹۸ کشور مشارکت وجود دارد.
شهردار قزوین ضمن اعلام این مطلب اظهار داشت: شهرها موتور مولد توسعه هستند و در سال ۲۰۱۶ تحقق توسعه پایدار از اصلی ترین برنامه های سازمان ملل بود.
وی با بیان اینکه رسانه‌ها در ایران بازوان قوی در انتقال فرهنگ و مفاهیم بین کشورهای اسلامی هستند، تصریح کرد: مجمع جهانی شهرهای اسلامی با بهره برداری از پتانسیل رسانه ای ایران و مابقی شهرهای کشورهای اسلامی از سه مولفه تعامل و ارتباط برای فرهنگ ،اقتصاد و گردشگری بهره خواهند برد.
شهردار قزوین با بیان اینکه قرار بود در سال ۲۰۱۶ گردشگری به عنوان صنعت پیشرو شناخته شود، اذعان داشت: در برنامه های دولت یازدهم این امر وجود داشت اما نیازمند ابزاری برای تحقق بود و این ابزار اکنون با ایجاد شهر موزه تکمیل خواهد شد.
وی در ادامه با بیان اینکه باید با نگاه واقع بینانه پیش به سوی جلو در حرکت باشیم، خاطر نشان کرد: ارتباط با کشورهای اسلامی و مابقی کشورها زمانی به درستی  برقرار خواهد شد که بستر “اعتماد ساز”  ایجاد شود که سازمان ملل به عنوان چتر حمایتی برای کشور ایران به عنوان متولی مجمع جهانی شهرهای اسلامی پذیرفته است که نه تنها نقش ایران پررنگ است بلکه با ابلاغ رسمی توسط قائم مقام دبیر کل سازمان ملل، شهردار قزوین و رئیس مجمع جهانی شهرهای اسلامی، باید به عنوان  متولی این امر  شناخته شده و وظیفه ورود تمامی شهرهای اسلامی را به برنامه توسعه پایدار و ابتکار عمل و شکوفایی سازمان ملل انجام دهد.
وی با تشکر از همه سفرا و مقامات ارشد کشور در حمایت از این مجموعه گفت: مجمع جهانی شهرهای اسلامی از ابتدای سال ۹۲ باحضور نمایندگان کشورهای اسلامی و نمایندگان سازمان ملل، با ۳۵۰ شهر عضو از بین شهرهای اسلامی کار خود را آغاز کرد و تا کنون با ۱۲ ارگان و وزارتخانه تفاهم نامه همکاری امضا کرده است و این نهادها از آن حمایت می کنند.
نصرتی تصریح کرد: توسعه پایدار از فعالیت های اصلی این مجمع است و تاسیس موزه تاریخ تمدن جهان اسلام یکی از برنامه های اصلی مجمع محسوب می شود. وی خاطرنشان کرد: این شهر موزه قرار است به عنوان نمادی بین شهرها و از نگاه دیپلماسی شهری حیات پیدا کند و به عنوان نمادی برای ارتباط بین شهرها و کشورها باشد.
در مراسمی که در روز سه شنبه ١٢ اردیبهشت با حضور دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، سفرای خارجی و جمعی از مقامات ایرانی در مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه در تهران برگزار شد، تاسیس موزه تاریخ تمدن جهان اسلام رسما اعلام گردید.


مطالب پیشنهادی